Korona Kielce, to polski klub piłkarski, który ma swą siedzibę w Kielcach. Powstał on 10 lipca 1973 roku z połączenia Iskry i SHL-u Kielce. W latach 2002-2008 należał do firmy Kolporter S.A i osiągał wtedy swe największe sukcesy, m.in. awans do Orange Ekstraklasy i finał Pucharu Polski. Wcześniejsze trzy dekady jednak nie mógł się pochwalić wielkimi osiągnięciami, gdyż występował tylko w II i III lidze. Początkowo na klub składały się cztery sekcje: piłki nożnej, kolarstwa, motorowa i piłki ręcznej. Ta ostatnia została wydzielona w 1991 i obecnie występuje pod nazwą Vive Targi Kielce i bardzo dobrze jej idzie, gdyż osiem razy została mistrzem Polski oraz siedem razy zdobywała puchar kraju. W 2008 roku Kolporter Korona Kielce został karnie zdegradowany przez WD PZPN do nowo utworzonej I ligi za udział w tak zwanej aferze korupcyjnej. Przydomek drużyny z Kielc, to Scyzoryki bądź Złocisto-Krwiści. Barwy klubu są żółto-czerwone. Klub zadebiutował w najwyższej lidze dnia 26 lipca 2005 remisując bezbramkowo z krakowską Cracovią. Siedziba klubu mieści się przy ulicy Ściegiennego 8 w Kielcach. Oficjalnym stadionem drużyny jest Stadion Miejski w Kielcach. Klubowi prezesuje Tomasz Chojnowski od 24 czerwca 2010 roku, a trenerem jest nieprzerwalnie od 3 grudnia 2009 Marcin Sasal. Od paru lat zespół z Kielc jest liczącym się zawodnikiem na polskiej arenie piłkarskiej. Reprezentuje on świetny poziom gry, który w ostatnim sezonie skutkował wysokimi lokatami w tabeli ligowej. Korona Kielce to mocna drużyna.
Historia
Powstanie klubu Korona Kielce wiąże się z połączeniem Iskry Kielce i SHL-u Kielce, do którego doszło 10 lipca 1973 roku. Dzięki tej fuzji utworzono drużynę o nazwie Korona Kielce, wybraną spośród wielu alternatywnych propozycji. Symbolem klubu stała się korona, znajdująca się także w herbie miasta Kielc. Nowy klub został zarejestrowany przez jego działaczy pod nazwą Kieleckie Stowarzyszenie Sportowe Korona. Pierwszym szkoleniowcem został Zbigniew Pawlak, natomiast na pierwszego prezesa mianowana Ryszarda Bajera. Zespół utworzyli byli zawodnicy dwóch protoplastów drużyny, którzy wcześniej przeszli przez selekcję podczas zgrupowania zorganizowanego w Koniecpolu. Niecały miesiąc po założeniu zespołu Korona zaczęła grać w kieleckiej lidze okręgowej. Debiut nastąpił dnia 5 sierpnia roku 1973 na stadionie Iskry mieszczącym się przy ulicy Romualda Mielczarskiego. Widowisko oglądało ponad cztery tysiące kibiców i dzięki ich dopingowi Kielczanie pokonali Spartę Kazimierza Wielka po dwóch bramkach Andrzeja Junga i jednym trafieniu Stanisława Karkuszewskiego. Kolejne spotkania były rozgrywane ze zmienną passą. W rundzie wiosennej drużynę prowadził nowy trener – Bogumił Gozdur. Pod jego ręką Korona zakończyła swój pierwszy sezon na czwartej pozycji, ulegając w ostateczności Radomiakowi, KSZO Ostrowiec Św. i Broni Radom. Przed sezonem 1974/75 zespół został wzmocniony o nowych piłkarzy, m.in. o Mariana Puchalskiego i Ryszarda Mastelarza z drugoligowego Staru Starachowice. Dało to na pewno wiele atutów nowej drużynie.
Awans do II ligi
Korona Kielce wywalczyła w barażach zwycięstwo i awansowała do II ligi, a trener Bogumił Gozdur otrzymał za ten sukces odznakę „Za zasługi dla Kielczecczyzny”. W drugoligowym debiucie Korona zwyciężyła z Uranią Ruda Śląska pokonując rywala jednym golem strzelonym przez Stanisława Karkuszewskiego. Następne spotkanie Korona zremisowała ze Spartą Zabrze, a następnie przyszła seria sześciu porażek. Pomimo odniesienia w rundzie wiosennej kilku zwycięstw klubowi nie udało się utrzymać w gronie drugoligowców – z dorobkiem dwudziestu czterech punktów zespół zajął piętnastą pozycję i spadł do trzeciej ligi. Po degradacji Korona należała do jednych z najlepszych drużyn trzeciej ligi. Zespół nadal trenował Bogumił Gozdura, który w 1978 roku odszedł jednak do Błękitnych Kielce. Zastąpił go Zbigniew Lepczyk, a następnie Marian Szczechowicz. Ten drugi wraz z Ryszardem Predygierem zainaugurował nową imprezę piłkarską dla młodzieży – Minimundial. Po raz pierwszy Minimundial został zorganizowany w Kielcach w 1978 roku, pod patronatem redakcji „Echo Dnia”. W sezonie 1979/1980 klub z Kielc występował pod wodzą Wojciecha Niedźwiedzkiego, natomiast od 1980 roku funkcję szkoleniowca sprawował Antoni Hermanowicz. W 1980 roku zarząd klubu postanowił wprowadzić zespół do grona drugoligowców w przeciągu dwóch lat. Czwarte miejsce uzyskane przez drużynę w sezonie 1980/81 zbliżyło zespół do tego celu. Przed kolejnymi rozgrywkami skład Korony Kielce został wzmocniony paroma doświadczonymi piłkarzami. Dało to dobre warunki do gry o awans.
Runda 1980/81
Na początku rundy jesiennej 1980/81 na czoło tabeli wysunęła się Lublinianka Lublin, natomiast Korona Kielce walczyła wraz Siarką Tarnobrzeg o drugą pozycję, która dawała awans do ligi wyżej. Przerwę zimową kieleccy piłkarze spędzili na drugiej lokacie. W rundzie wiosennej po porażce z najgroźniejszym rywalem piłkarze Korony spadli na trzecie miejsce. Drugą pozycję odzyskali już po trzech kolejnych spotkaniach, ale awans zapewniło im dopiero zwycięstwo w ostatniej kolejce z drużyną Wisłoka Dębica. Po wzmocnieniach personalnych Korona walczyła o drugoligowe punkty. Sezon 1982/83 rozpoczął się dla drużyny z Kielc remisem z BKS-em bielsko-Biała. Pierwsze zwycięstwo przyszło dopiero w piątej kolejce po wygranej z Broń Radom, jednak cała runda przyniosła trzy porażki i czwarte miejsce. Wiosna była niezbyt udana w tym sezonie, gdyż Korona uplasowała się dopiero na dziewiątym miejscu. Najskuteczniejszym zawodnikiem w tym czasie był Mirosław Misiowiec, który przyszedł do Korony przed sezonem z drużyny gliwickiego Piasta. W sezonie 1982/83 pierwszy raz doszło do drugoligowych derbów Kielc między Koroną i Błękitnymi, które zwyciężyli ci drudzy. Przed sezonem 1983/84 zmienił się trener i nowym został Józef Golla, który prowadził uprzednio ROW Rybnik. Drużynę wzmocnili także nowi piłkarze z Polonii Bytom i Pogoni Siedlce. Korona rozpoczęła rozgrywki od zwycięstwa z Wisłą Płock i objęła prowadzenie w tabeli. W rundzie rewanżowej było gorzej i ostatecznie Korona uplasowała się na dziewiątej lokacie.