Cracovia Kraków od 2007 roku jest nieprzerwanie uczestnikiem rozgrywek polskiej piłkarskiej elity. W minionym sezonie podopieczni szkoleniowca Oresta Lenczyka zajęli dwunaste miejsce. W maju nastąpiła zmiana na ławce trenerskiej i Cracovię zaczął trenować Rafał Ulatowski, lecz ze względu na same porażki w sezonie 2010/11 ustąpił miejsce Jurijowi Szatałowi. Nowy szkoleniowiec zadebiutował 5 listopada 2010 przegrywając z Wisłą jeden do zera. Ponad stuletnia tradycja Cracovii, najstarszego polskiego klubu sportowego, to tradycja związana z historią naszego kraju. Tradycja ta wyraża się także w barwach klubu, które niosą ze sobą prawdziwą opowieść o patriotyzmie i miłości do Polski. Patriotyzm i tradycja są wpisane w klub piłkarski Cracovii i łączą się bezpośrednio z takimi wartościami, jak tolerancja, otwartość i szacunek dla innych. To jest wyjątkowa filozofia, która potrafi wynieść drużynę na szczyty i dlatego jest przekazywana wśród całej społeczności Cracovii wszystkim pokoleniom tym przeszłym i przyszłym. Tradycje Cracovii rozwijane są zarówno w latach sukcesów oraz w tych mniej udanych, ale zawsze są celebrowane i to jest najpiękniejsze nie tylko w grze zespołu, ale także w tym wszystkim co istnieje bezpośrednio poza nią. Wpisuje się to często także w prywatne życiorysy sympatyków Cracovii. Dbanie o te wartości poprzez własną postawę pozwala na kształtowanie przyszłości i stwarzania dogodnych warunków w teraźniejszości, bo futbol to nie tylko sport, ale także coś więcej – to całe życie.
Historia
Cracovia zawsze gra fair play, bo gra honorowa, zgodna z zasadami etycznymi i moralnymi jest zawsze czymś ważnym w sporcie, ale przede wszystkim poza nim. To także bezstronne i należyte traktowanie ludzi i wszystkiego dookoła nich. Takie podejście jest kluczem do sukcesów w sporcie, ale także w codziennej rzeczywistości, która potrafi być trudna. Warto jednak postępować fair play, tak jak Cracovia Kraków, bo zawsze się to opłaca, chociaż nie wszyscy koniecznie odpłacają tym samym. Kultywowanie podstawowych zasad współżycia społecznego w myśl honorowej gry wiąże się z poszanowaniem drugiej osoby, rodziny i współpracowników. To także szczerość, umiejętność osiągania sytuacji, w której wszyscy są zadowoleni i na tym korzystają. Codzienne sytuacje dostarczają mnóstwo okazji do stosowania zasad Fair Play na boisku i poza nim, ale także jest to okazja także do prezentowania wysokich standardów moralnych i czysto etycznych. Respektowanie zasad czystej gry jest już niezależnym sukcesem oraz dowodem prawdziwej odwagi, także tej obywatelskiej i bieżącym źródłem dobrego samopoczucia. Warto zawsze się starać być dobrym dla innych, bo nigdy niewiadomo, kiedy przyjdzie kolej na nasze cierpienie. Drużyna Cracovii Kraków nie ma uprzedzeń rasowych, nie gra nieczysto i nie próbuje zniszczyć rywala. Na boisku jest to czysta przyjemność gry, niekiedy bardzo zaciętej, ale wszystko w ramach współpracy pomiędzy ludźmi, bo sport, a w szczególności piłka nożna to współpraca pomiędzy dwoma drużynami, przyjmująca postać rywalizacji.
Emocje
Emocje na boisku Cracovii, a także na boiskach, gdzie rozgrywa swoje spotkania drużyna towarzyszą za każdym razem. Szczere emocje zawsze prawdziwie zbliżają ludzi i dają okazję do wzajemnego poznania, niezależnie od tego, czy łączą się oni w radości, czy w smutku. Emocje są motorami prawdziwego życia. Widowiska piłkarskie są wspaniałą okazją do wyrażania czystych uczuć i emocji, które nie są niczym skrępowane. Wtedy wyzwala się z nas cała energia i mamy okazję do dania upustu wszystkim wrażeniom, co jest na pewno znakomitą formą terapii, która jest w stanie oczyścić nasz organizm i poprawić jego działanie do najbliższego meczu. Mówiąc o pozytywnych emocjach, związanych z sympatyzowaniem drużynom piłkarskim, staramy się pojąć, jakie są źródła emocji destruktywnych, takich jak przemoc, agresja i jak im się przeciwstawiać. Kontrastujące barwy bieli i czerwieni Cracovii Kraków doskonale oddają specyfikę emocjonalnego podejścia do rzeczywistości. Społeczność Cracovii wspaniale buduje mapę pozytywnych emocji, zbliżających do siebie ludzi różnych pokoleń, przekonań, koloru skóry, pochodzenia itp. Podczas kibicowania liczy się tylko sport, który często ma wymiar nie tylko stricte sportowy, ale jest czymś więcej, bo to pasja, która z pewnością na długo pozostaje w sercach wszystkich kibiców, którzy są w stanie pojechać za ulubioną drużyną na drugi koniec świata i jeszcze dalej. Daje to świetny obraz tego, jak ważny w życiu jest sport i piłka nożna, która może mieć charakter nie tylko rozrywkowy.
Sport
Sport, współzawodniczenie, piłka nożna to niezwykle pojemne metafory, w ramach których mieszczą się wszelkie istotne dla życia prawdy. Wspaniale ujmował tę kwestię jeden z najwybitniejszych felietonistów i sympatyk Cracovii Kraków, Jerzy Pilch. Sukcesy, porażki, dynamika i przewrotność oraz nieprzewidywalność losu tworzą fundament dla widowiska sportowego, tego mikroświata, w którym mieści się wszystko, co jest istotne w życiu. Sport wyraża się w istocie wyznaczania samemu sobie celów i dążenia do ich realizacji. W kontekście klubu sportowego Cracovia Kraków, istotne jest uczestniczenie i przynależność do wyjątkowej i silnej społeczności, spojonej wspólnymi wartościami i wspólną historią. Budowanie i umacnianie tej społeczności leży w grupie podstawowych zadań Cracovii Kraków. Ważne jest, aby realizować te wszystkie cele w zrozumieniu, że robi się to nie dla pieniędzy, ale dla wyższych wartości, które są tak ważne w życiu każdego człowieka, a nie tylko sportowców, czy obserwatorów ich zmagań. To, w jaki sposób zwykły mecz piłkarski wyzwala tyle emocji we wszystkich, jest czymś naprawdę niebywałym i niesamowitym i sprawia, że każdy bardzo chętnie chodzi na mecze piłkarskie i stara się dopingować swoją drużynę. O wierności kibiców świadczy fakt, że nawet porażka nie jest w stanie sprawić, że odwrócą się oni od swej ulubionej drużyny, a spowoduje tylko wzrost zainteresowania. To naprawdę piękne w futbolu i jest to na pewno ogromna radość dla wielu ludzi, którzy kibicują Cracovii Kraków i innym.